ELEKTRİKLİ/HİBRİT ARAÇLARSPOİLER

Kia’nın Elektrikli Araçlar İçin Yedi Yıllık Planı

  • Kia, elektrikli araçlarda lider olma planının ayrıntılarını açıkladı ve 2027’ye kadar toplamda 11 EV olmak üzere 2027’ye kadar yedi özel EV piyasaya sürmeyi vaat etti.
  • Şirket, 2021’in sonunda ilk özel elektrikli otomobilini vaat etti (Kia daha önce EV’leri mevcut modellerin varyantları olarak satmıştı).
  • Kia, elektrikli araç şarj cihazlarının kullanılabilirliğini artırmak için henüz isimlendirilmemiş şarj altyapısı ortaklarıyla ortaklık kuracak.

Kia Motors’un başkanı ve CEO’su Ho Sung Song, bugün şirketin Kore’deki Hwasung fabrikasında düzenlenen bir etkinlikte Kia’nın önümüzdeki altı yıllık EV stratejisinin ana hatlarını çizdi ve şirket büyük şeyler vaat ediyor. Kia halihazırda üç elektrikli araç ( Niro , Optima ve Soul EV’ler) ve iki takılabilir hibrit (Niro ve Optima’nın varyantları) sunuyor, ancak şimdi 2027’nin sonuna kadar yedi özel pilli elektrikli model vaat ediyorlar.

Song, vaat edilen EV’yi açıklamak için bu olayı kullanmasa da, bu baharda bazı ayrıntılar gözden kayboldu. CV kod adlı projenin elektrikli bir geçit olması bekleniyor ve muhtemelen Kia’nın 2019 Cenevre otomobil fuarında tanıttığı Imagine konseptiyle biraz DNA paylaşacak . Üretim arabası, Rimac ile paylaşılan bir platformda yolculuk edecek ve tek bir şarjla 300 milden fazla menzile ve 20 dakikalık hızlı şarj süresine sahip olacak.

KİA CEO’SU HO SUNG SONG

Şirket, 2025 yılına kadar 11 tamamen elektrikli araç başlatma hedefine ulaşacaksa, muhtemelen mevcut gazla çalışan araçların EV varyantlarını oluşturma uygulamasına devam etmeyi planlıyorlar. Ancak, tüm bu araçların mutlaka Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmeyeceğini unutmayın. Kia, farklı amaçlara uygun bir dizi elektrikli araç üretmeye odaklandıklarını söylüyor, bunların bazıları muhtemelen Amerikalıların öncelik verdiği uzun seyir mesafeleri olmadan şehir arabaları olacak.

Ürün portföyündeki EV sayısını artırmanın yanı sıra Kia, EV satışlarının 2029 yılına kadar küresel satışların yüzde 25’ine çıkmasını planlıyor. Şirket bugüne kadar 100.000 EV sattı ve tüketici talebinin elektrikli araçlara olan talebin artmaya devam etmesini bekliyor. önümüzdeki on yıl. EV’ler hala genel ABD araç satışlarının yalnızca küçük bir yüzdesini oluşturuyor ve Kia, sattıkları Niros, Optimas ve Soul’lardan kaçının EV olduğunu söylemeyecek. Ancak Tesla, belirli türdeki elektrikli araçlara olan talebin var olduğunu ve Çin ve Avrupa’daki küresel yasal baskıların tüketicileri elektrikli araçlara doğru itmeye yardımcı olabileceğini kanıtladı.

Müşteriler için geçişi kolaylaştırmak için Kia, önce Kore’deki, ardından dünya genelindeki bayilerinde elektrikli araç servis ve şarj altyapısını artırmayı vaat ediyor. Şirket, Avrupalı ​​şarj altyapısı şirketi Ionity ile bir ortaklık duyurdu ve aktif olarak ABD ve Çin’de altyapı ortakları arıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu