TANITIM

Nissan Z Proto, Twin-Turbo 3.0L V-6, Altı İleri Manuel ile Ortaya Çıktı

,

  • Nissan Z Proto, yeni nesil Nissan Z’nin hafifçe gizlenmiş bir konsept otomobil önizlemesidir .
  • Altı ileri manuel şanzımana bağlı çift turboşarjlı bir V-6 motor, Z Proto’ya güç sağlar; bu güç aktarma organı Z üretimi için onaylandı.
  • Z üretimi 2021’de geldiğinde, muhtemelen 400Z olarak adlandırılacaktır.

Z, her zaman Nissan’ın refahının bir göstergesi olmuştur . 1970 240Z, markanın on yıl boyunca başarısına zemin hazırladı, 1990 300ZX, Nissan’ın 90’larda tanınacağı etkileyici mühendislik zekasını gösterdi ve 2003 350Z, Carlos Ghosn ve onun Renault-Nissan İttifakı’nın getirdiği bir rönesansı başlattı. şirket uçurumdan döndü. Şu anki 370Z , geçtiğimiz on yılda ana şirketiyle birlikte soldu ve birçok kişiyi, Ghosn’un skandallarla dolu ayrılışının ve şirketin mali mücadelelerinin ardından Z’nin bir geleceği olup olmadığını merak etmeye bıraktı. Yaklaşan Z35 nesil 400Z için üretim amaçlı bir ön izleme olan Z Proto, bu soruyu yankılanan bir evet ile yanıtlıyor gibi görünüyor.

Tasarım

370Z’den beş inç daha uzun olan yeni otomobil zarif bir şekle sahip. Jaguar ve Aston Martin’in ipuçlarını oranlarında görüyoruz, ancak Nissan tasarım başkanı Alfonso Albaisa, Z’nin önceki yinelemelerini nasıl çağrıştırdığına odaklanıyor. Albaisa, “Retro kelimesini kullanmıyoruz, daha çok saygı duyuyoruz” dedi. .

Yeni otomobilin ayrıntıları, 240Z’den esinlenilmiş farlar, 300ZX-esque arka farlar ve diğer birkaç tarihi dokunuşla, geçmiş Z arabalarının en iyilerinin bir çantasına benziyor. İçerideki geçmişe tek gerçek selam, çizginin üstündeki üç kalibrelik binnacle’dır; aksi halde gösterge paneli ve bilgi-eğlence sistemi için geniş ekranlı ve çekici yeni bir direksiyon simidi tasarımı ile tamamen modernize edilmiş iki koltuklu bir kokpit.

Uzun kaputun altında, GT-R gurusu ve baş ürün uzmanı Hiroshi Tamura’nın VR30DDTT ünitesinin modifiye edilmiş bir versiyonu olduğunu söylediği, çift ​​turbo 3.0 litrelik bir V-6 yer alıyor. Infiniti Q50 ve Q60 . Nissan, NISMO versiyonu için yer bıraksa da, 400Z bu ölçeğin en üst noktasına daha da yaklaşmalı. Altı vitesli bir kılavuz standarttır ve otomatik bir opsiyonel olacaktır, muhtemelen Infinitis’te bulunan yedi vitesli tork dönüştürücü ünitesi.

Nissan şasiden bahsetmiyor ve bizi daha önce olduğu gibi aynı arkadan çekişli FM platformunda olduğunu varsaymaya bırakıyor. Infiniti Red Sport performans modelleriyle muhtemelen süspansiyon ve fren bileşenlerini paylaşacak. “Z, bir dans partneri gibi insan ve makine arasında güçlü bir bağlantıya sahip olmalıdır” dedi Tamura, duygusal yönlerin – sürüş hissi, ses ve stil – burada nesnel performanstan daha önemli olduğuna dikkat çekti. Umarız bu, rakipsiz rakamlar için bir bahane değildir, ancak Nissan bu günlerde Japonya’dan çıkan diğer turbo şarjlı 3.0 litrelik spor otomobilin (Avusturya’daki bir BMW fabrikası aracılığıyla) Toyota Supra’nın farkındadır .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu