FORMULA 1ÖNERİLEN

Vettel, F1 rakiplerine karşı spec-car yarışması fikrine açık

Sebastian Vettel, Formula 1 rakiplerini bir sedan otomobil yarışında yarışma fırsatından zevk alacak, ancak sürücülerin farklı arabaları deneme zamanlarının “geride kaldığından” korkuyor.

F1, önümüzdeki hafta sonu Eifel Grand Prix’si için Nurburgring’e geri dönecek, ancak şu anda planlanmış tek koltuklu destek yarışları yok, F2, Bahreyn ve F3 sezonu Mugello’da sona erene kadar geri dönmeyecek.

Renault Clio Cup ve Touring Car Legends serileri için yarışlar programa dahil, ancak aksi halde seyrek.

Yeni pistin açılışını kutlamak için, Nurburgring, 1984 yılında, tümü Mercedes 190 E otomobillerinde yarışan 10 F1 dünya şampiyonu ve bir dizi diğer grand prix sürücüsünün katıldığı bir yarış düzenledi.

Yarışı o zamanın İngiliz F3 şampiyonu Ayrton Senna kazandı ve Brezilya’yı Monaco Grand Prix’sindeki ilk F1 podyumunu bitirmeden üç hafta önce geleceğin yıldızı olarak işaretledi.

O zamandan beri F1, sürücülerini aynı makineyle karşı karşıya getiren benzer bir etkinlik düzenlemedi, ancak dört kez dünya şampiyonu Vettel bu fikre açıktı.

Vettel, “Bu eğlenceli olur, buna katlanırım,” dedi.

“Araba turu yapma şansımız olsaydı, birbirimizi zorla yarışabileceğimiz bir şey olsaydı, bunun sonrasında F1 yarışının şovunu çok fazla tehlikeye atabilir miydi bilmiyorum.

“Bence eğlenceli olurdu. Bu uzun zaman önceydi, ancak bugünlerde çok fazla F1 yarışları yapıyoruz, ancak diğer arabalarda da başka yarışlar yapmak güzel olurdu.

“O zamanlar Formula 1, Formula 2’de sürüş yapan sürücüler açısından çok daha fazla değişiklik yaşadınız, gerçekten her hafta, her hafta.

“Şimdi açıkça seviye gerçekten çok yüksek ve bir şeye odaklanıyorsunuz. Bence biz sürücüler için diğer arabaları ve diğer kategorileri karıştırma ve yapma yeteneğine sahip olmak eğlenceli olur.

“Ayrıca görebiliyorum, o zaman odak noktanızı biraz uzaklaştıracak ve sonra bütün bir tartışma paketi başlatacak. Sanırım o günler geride kaldı.”

Brendon Hartley ve Fernando Alonso, sırasıyla 2017 ve 2018-19 Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda yarışan, başka bir kategori ile seride görevleri dengeleyen tek yeni F1 pilotları.

McLaren’den Carlos Sainz Jr, F1 sürücülerinin eşit makinelerde nasıl başarılı olduklarını görmenin ilginç olacağını düşündü, ancak bunu yalnızca grand prix makinelerinde yapmak isteyeceklerdi.

Sainz, Autosport’a eşit makine yarışı fikrini “Onlarla neredeyse aynı koşullarda bir Formula 1 arabasında rekabet etmek istiyorum” dedi.

“Başka hiçbir şeyi umursamıyorum. Bir sürücü olarak, her zaman dünyanın en hızlı arabasında nerede olduğunuzu görmek istersiniz ve bu bir Formula 1 aracıdır.

“Keşke bir gün hepimiz aynı Formula 1 arabasına sahip olsaydık ve kimin en hızlı olduğunu görebilseydik. Bu en iyi veya en adil test olur. Sanırım buna sahip olmak imkansız.

“Sonunda, F2, F3, ralli veya başka herhangi bir şey bizim profesyonel olduğumuzdan farklı. Biz profesyonel Formula 1 sürücüleriyiz ve dünyadaki en hızlı arabaları sürmek konusunda uzmanız.

“Öyleyse, diğer 19 ile karşılaştırmak istediğim şey, sadece aynı Formula 1 arabasını almak ve kimin en hızlı adapte olabileceğini ve kimin en hızlı olduğunu görmek.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu