FORMULA 1

Vettel: Hamilton’ın Schumacher’in galibiyet rekorunu almasıyla ilgili “karışık duygular”

Sebastian Vettel, Lewis Hamilton’ın Michael Schumacher’in Formula 1 galibiyet rekorunu kırma olasılığı hakkında “karışık duygular” hissediyor, ancak Mercedes sürücüsünün keyif aldığı “tüm başarıyı hak ettiğini” söylüyor.

Hamilton, bu hafta sonu Rusya Grand Prix’sini kazanarak Schumacher’in 91 grand prix galibiyet rekoruyla bağ kuracak ve yakın gelecekte çeteleyi kırma yolunda ilerliyor.

Daha önce Schumacher’in tuttuğu en son rekoru, bu yıl Alman sürücünün toplam yedi F1 pilotu şampiyonasında da eşleştirmeyi hedefleyen Hamilton’a düşecek.

Vettel, kendi adına 53 galibiyetle F1’de tüm zamanların galibiyet listesinde üçüncü sırada yer alıyor ve büyürken Schumacher’a hayranlık duyuyordu.

Vettel, Schumacher’in zafer sayısına atıfta bulunarak, “Her zaman ulaşılması imkansız görünen bir sayı olmuştur.” Dedi.

“Şimdi son yılları ve Lewis’in geçmişini görünce, gittikçe yaklaşıyordu ve bence bu noktada, ona ulaşmadan önce muhtemelen bir zaman meselesi.

“Bir yandan kesinlikle üzüleceğim çünkü Michael hala benim kahramanım.

Öte yandan Lewis için çok mutlu olacağım. Son yıllarda elde ettiği tüm başarıları hak ediyor ve bu yıl da elde edecek.

“F1’de mi kalacağını bilmiyorum ama sanırım öyle ve önümüzdeki yıllar.

“Biraz yarım, karışık duygular. Kendime göre, bilmiyorum. Açıkçası çok uzaktayım.

“Her zaman imkansız görünen bu sayılardan biriydi, ancak birinin oraya gelip yaklaşıp onu kırdığı noktaya kadar.”

Schumacher, 2001 Belçika Grand Prix’inden bu yana, Alain Prost tarafından belirlenen 51 galibiyet rekorunu kırdığı zamandan beri F1’in önde gelen yarış galibi olarak duruyor.

Eşit Schumacher’in rekorunun ne anlama geldiği sorulduğunda Hamilton, bu hafta sonu Soçi’de zorlu bir meydan okumayla karşılaşacağını tahmin ederek kendisinin önüne geçmeyi reddetti.

Hamilton, “Dürüst olmak gerekirse bunun benim için ne anlama geldiğini bilmiyorum,” dedi.

“Öncelikle işim kesildi. Bu, Valtteri’nin [Bottas] ilk grand prix’ini kazandığı bir parkur, Valtteri bu devrede çok hızlı. Ve Red Bulls geçen yıl olduğu gibi burada da hızlı olacak.

“Bu yüzden bir haftasonuna gelip kazanmak çok uzun bir emir. Eğer böyle olursa, bir aşamada olacak, yakın zamanda bırakmayacağım.

“Size nasıl hissedeceğimi veya bunun ne anlama geleceğini söyleyemem. Veya bir anlamı olup olmayacağını.

“Dünyada başka, daha büyük sorunlar ve olan şeyler de var. Ama elbette bu bir onur, ama bu da hiçbir şey ifade etmiyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu